„Ekonomia gastronomia”
- wstęp

Przepisy

 

PRZEPISY


Cebulowe placki bhaji,
potrawka z soczewicy i ryż migdałowy

Porcja dla 4 osób, czas przygotowania: 45 minut, czas gotowania: 1 godzina

Zważywszy, że w przepisy w tym rozdziale miały bazować wyłącznie na zawartości waszej spiżarni i kilku świeżych produktach w lodówce, lista składników w poniższym przepisie jest faktycznie dość długa. Nie ma na niej jednak niczego, czego nie znajdzie w domu osoba zainteresowana gotowaniem.
To znakomity wegetariański posiłek – naprawdę nie odczujecie w nim braku mięsa. Wszyscy powinniśmy jeść go trochę mniej, a dla tych z was, którzy wpadają w panikę na myśl o rezygnacji z dwóch mięsnych posiłków dziennie, mój przepis może stać się punktem przełomowym. Jeśli raz przyrządzicie własne placki bhaji, już nigdy nie zjecie z przyjemnością niczego tłustego… i trudno powiedzieć, czy to dobrze czy źle.

na placki
150 ml jogurtu greckiego
75 g plus 2 łyżki mąki zwykłej lub z ciecierzycy
½ łyżeczki mielonego kuminu
½ łyżeczki garam masali
szczypta soli
1–2 czerwone lub zielone papryczki chilli, pokrojone na cienkie plasterki
1 duża biała cebula, obrana i pokrojona na plasterki (albo 4 dymki i ½ białej cebuli)
30 g umytej i posiekanej kolendry, plus kilka całych gałązek
sok z jednej limonki
¾ łyżeczki kurkumy
1 l lekkiego oleju (np. słonecznikowego, nadającego się do powtórnego użycia)
na pastę z soczewicy
5 ząbków czosnku, obranych i pokrojonych na plasterki
1 łyżeczka przypraw (np. ziaren gorczycy, kuminu, kolendry i kardamonu)
3 łyżki oleju roślinnego lub z orzeszków ziemnych
250 g suchej soczewicy, żółtej lub zielonej

na ryż
2 łyżki masła
80 g płatków migdałowych
350 g ryżu basmati
do podania
jogurt naturalny lub grecki
chutney z mango

Aby zrobić placki, wymieszajcie w dużej misce jogurt, 75 g mąki, kumin, garam masalę i sól oraz 2 łyżki wody na gładkie ciasto. Całość odstawcie w ciepłe miejsce.
Teraz czas na pastę: w ciężkim, średniej wielkości rondlu powoli i ostrożnie podsmażajcie na oleju czosnek z przyprawami przez ok. 5 minut, dopóki wszystko się nie zezłoci. Dorzućcie soczewicę, obtoczcie ją w aromatyzowanym czosnkiem tłuszczu, dolejcie 750 ml zimnej wody i zwiększcie temperaturę. Zagotujcie i zbierzcie szumowiny. Obniżcie temperaturę i gotujcie na małym ogniu przez 35–45 minut, mieszając od czasu do czasu, aż soczewica zmięknie a woda wyparuje.
Wymieszajcie resztę składników na placki, nie licząc oleju, i wrzućcie je do ciasta. Ponownie odstawcie całość na kwadrans w ciepłe miejsce. Wybierzcie garnek do gotowania ryżu, rozpuśćcie w nim masło na małym ogniu. Wrzućcie migdały i smażcie je przez kilka minut na cudownie złocisty kolor. Dodajcie ryż, zalejcie 500 ml wody. Przykryjcie garnek, doprowadźcie płyn do wrzenia i zmniejszcie temperaturę na 10 minut, a następnie wyłączcie palnik, nie odkrywając jednak garnka, żeby para pozostała w nim jeszcze 5 minut. Rozgrzejcie lekko piekarnik i wstawcie do niego talerze.
Na dużej patelni rozgrzejcie olej do smażenia placków. Warstwa tłuszczu powinna mieć przynajmniej 5 cm głębokości. Sprawdźcie, czy olej jest gorący, wrzucając do niego kawałek cebuli: nie powinien opaść na dno, tylko skwierczeć i unosić się na powierzchni. Łyżeczką nabierajcie porcję ciasta i wrzucajcie je do oleju po cztery na raz – powinniście usmażyć 12 placków. Smażcie po 3–4 minuty z każdej strony, a potem trzymajcie w ciepłym piekarniku.
Na tym etapie soczewica powinna być gotowa – miękka i odparowana – więc wyłączcie palnik, zanim zawartość garnka zacznie się przypalać. Kiedy skończycie smażyć, rozgniećcie lekko soczewicę za pomocą łyżki. Skosztujcie i doprawcie do smaku. Jeśli stygnąca pasta jest zbyt gęsta i sucha, dolejcie nieco ciepłej wody, która pozwoli uzyskać kremową konsystencję. Teraz trzeba już tylko podać wszystko z jogurtem, chutneyem z mango (bardzo ważne!), gałązkami kolendry i odrobiną limonki, jeśli macie ją jeszcze w domu.